Půjčili jste peníze, ale dlužník nechce platit. Existuje řešení?

Pondělí 01.10.2018

Půjčili jste někomu peníze a dlužník Vám je nevrací. I toto jsou běžné každodenní situace. Co můžete dělat?

 

V takovém případě existují dvě možnosti, jak nastalou situaci řešit. První z nich je snažit se spor vyřešit mimosoudní cestou a svépomocí kontaktovat dlužníka a žádat splnění dluhu. Druhá možnost přichází na řadu, jestliže dlužník i po opakovaných výzvách odmítá zaplatit. Poté se můžete obrátit s žalobou na soud a řešit situaci touto cestou.

 

Zákon také umožňuje podat tzv. návrh na vydání platebního rozkazu, jehož výhoda spočívá v tom, že soud nenařizuje jednání a rovnou stanoví povinnost dlužníku pohledávku uhradit. Také to znamená, že celý proces bude mnohem rychlejší a Vy ušetříte svůj čas, jelikož nemusíte vůbec chodit k soudu.

 

Nad rámec dlužné částky můžete požadovat úroky z prodlení, a to i v případě, že jste si žádné výslovně nesjednali. Pokud jste si sjednali smluvní pokutu, můžete požadovat úroky z prodlení i z ní. Jestliže Vám soud dá za pravdu a vydá rozhodnutí ve Váš prospěch, bude dlužník povinen hradit náklady řízení, do kterých se řadí i náklady právního zastoupení, jestliže byste se nechali zastoupit advokátem. Takovéto náklady soud přizná ovšem jen tehdy, byla-li dlužníku zaslána tzv. předžalobní výzva.

 

Jakmile máte k dispozici pravomocný rozsudek nebo již zmiňovaný platební rozkaz, můžete svou pohledávku začít exekučně vymáhat. V takovémto případě se můžete obrátit na kteréhokoliv soudního exekutora v České republice.

 

Řeším stejnou situaci a CHCI RADU ADVOKÁTA.

Nemám svou diskrétní zónu, ale chci se registrovat. Nevíte si rady? Kontaktujte nás.

Klíčové slova

Zpět na všechny články

Co Vás bude určitě zajímat

Neplatí alimenty na děti. Jaké páky použít?

Nedá se nic dělat, rozvod je nevyhnutelný. Co teď?

Prodej nemovitosti. Kde začít a na co si dát pozor?